Uspořádejte si šatník podle Marie Kondo a budete žít radostnější život

Mám jednu kamarádku, jmenuje se Jolanta a je jedinou KonMari konzultantkou v Česku. O téhle metodě, pojetí života, filosofii, či jak to nazvat, jsem se poprvé dozvěděla od Jolanty a velmi mě tento přístup zaujal. Poprosila jsem ji, ať napíše článek na můj blog o úklidu šatníku. Myslím si totiž, že je to velké téma pro nás ženy. Sama si pravidelně, na jaře a na podzim, uklízím šatník a třídím oblečení. Úklid podle Marie Kondo má ještě k tomu nádherný přesah. A když budeme ke třídění věcí přistupovat podle této metody, budeme opravdu žít radostněji.

Jen si to představte. Otevřete skříň a všechno, co v ní máte uloženo, ve vás budí radost...

Marie Kondo

Jak na to nám poradí přímo Jolanta Kovářová:

Podzim, stejně jako jaro, je čas na revizi šatníku. Módní návrháři mají jarní a podzimní kolekci a tak i my máme možnost si vytvořit svou vlastní šatníkovou "kolekci". Není lepší pocit, než když se samy cítíme dobře v tom, co jsme si oblékly.

Základní pravidlo úklidu

Když uklízíme podle KonMari, řídíme se jedním jednoduchým pravidlem - ponecháme si pouze ty věci, které v nás vzbuzují radost. Ne, není to minimalismus. Můžeme si ponechat tolik věcí, kolik máme rády, ale pod jednou podmínkou. O všechny svoje ponechané věci se budeme dobře starat a dáme jim hezký prostor.

  • Věci, které se dají poskládat, poskládáme podle KonMari. To znamená, že je složíme do úhledného obdélníku a pak postavíme jako knížku.
  • Věci, u kterých cítíme, že by chtěly "dýchat", pověsíme na ramínko. Věšíme tak, aby byly dlouhé věci vlevo a krátké vpravo. Když otevřeme skříň, jde ta pomyslná křivka nahoru zleva doprava.

marie konto

Až venku bude sychravo, dejte se s chutí a radostí do třídění, skládání, věšení a vyhazování.

Nezapomeňte na to hlavní a to je JOY check. Kontrola RADOSTI.

IMG_4919

Ale jak poznat, co ve mně vzbuzuje radost?

Každou věc uchopíme do ruky, prohlédneme ji a přiložíme k srdci. Pokud ucítíme příjemný pocit, takový lehký a povznášející, tak ano, ponechat. Pokud necítíme nic, máme těžký pocit, anebo jsme nerozhodné, je čas věc vyřadit a poslat z domu. Vyhazovat vždy s vděčností a to tak, že věci poděkujeme, že nám sloužila, ale teď je čas ji předat dál. Věřte mi, že to loučení jde pak o něco lépe.

Jolanta Kovářová KonMari

Takto projdeme všechno svoje oblečení, pak boty a kabelky. Ano, já vím, že boty a kabelky jsou ty milé věci, ze kterých jsme nevyrostly a ani se nám "nesrazily". Přesto je skvělé udělat kontrolu radosti a možná se s některými kousky i rozloučit a udělat místo pro novou RADOST.
...protože holky, my si takovou malou RADOST v podobě nové kabelky, nebo botiček, za tu nově uspořádanou skříň, rozhodně zasloužíme.
Pamatujte, že si tvoříme náš domov a šatník pro sebe, jaké jsme teď. Ne pro sebe jaké jsme byly před pěti nebo deseti lety.

IMG_4919

Když si nebudete vědět rady, nebo si budete chtít domluvit osobní konzultaci a pomoc s úklidem, neváhejte kontaktovat Jolantu. Všechny informace najdete na www.jolanta.cz anebo inspiraci na jejím krásném instagramovém profilu @jolanta.kovarova

Vysněné šatníky k inspiraci:

Zdroj Pinterest

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení